Niestety błędy w aranżacji łazienki zdarzają się stosunkowo często. Wynika to z chęci postawienia na pierwszym miejscu wyglądu łazienki nad jej ergonomią. Podpowiadamy z jakimi błędami spotykamy się najczęściej oraz jak można ich uniknąć.
1. Blat nad pralką a na nim umywalka nablatowa.
Jest to bardzo często występujący błąd. W Internecie jest wiele projektów, które niestety utwierdzają naszych klientów, że da się to zrobić. Najczęstsza wysokość na jakiej mocuje się umywalkę to 85-90cm. Stawiając pralkę której standardowa wysokość wynosi 90 cm, dodając do tego blat minimum 3-5 cm a następnie montując na nim umywalkę nablatową o wysokości 10-15 cm okazuje się, że górny rant mamy na wysokości 103-110 cm. Nawet jeśli klient jest osobą szczególnie wysoką to trzeba brać pod uwagę to, że z umywalki będą korzystać również inne osoby. Najczęściej stosowane rozwiązania tego problemy to zastosowanie umywalki podblatowej lub umieszczenie pralki na przykład pod blatem, który jest przedłużeniem blatu umywalkowego – wykonanie blatu na dwóch wysokościach, trochę wyższego nad pralka i troszkę niższego pod umywalkę.
2. Szafka z umywalką dosunięta do samej szyby prysznica.
Przyczyny tego problemu bywają różne. Najczęściej to brak miejsca ale zdarza się również że to chęć wizualnego domknięcia przestrzeni. Dosuwając szafkę bezpośrednio do szyby lub profila aluminiowego kabiny musimy pamiętać że tym samym tworzymy przestrzeń między szyba a szafką o szerokości maksymalnie od kilku mm do 2 cm. Jest to szczelina, której już w żaden sposób nie możemy umyć. Podczas normalnego użytkowania umywalki woda wraz z brudem dostaje się do powstałej przestrzeni. Z zewnątrz jest to niewidoczne ale po wejściu do kabiny mamy nieciekawe widoki 🙂 Pozostawienie kilkucentymetrowej przestrzeni pozwoli uniknąć tego problemu.
3. Niepoprawne dopasowanie armatury do ceramiki.
Wybierając baterię powinniśmy zwrócić uwagę na jej wysokość oraz długość wylewki. Bateria powinna zapewnić wystarczający zasięg, by można było z niej swobodnie korzystać. Jeśli bateria jest za mała, możemy mieć problem z używaniem jej do umycia choćby rąk, ponieważ nie będą się pod nią wygodnie mieściły. Z drugiej strony, jeśli jest za duża, może się zdarzyć, że myjąc ręce woda będzie chlapać. Na rynku pojawiają się baterie o coraz to ciekawszym designu, które przyciągają uwagę klientów. Jednak przy doborze armatury do ceramiki musimy przede wszystkim kierować się praktycznością. Producenci do każdego produktu udostępniają rysunki techniczny pozwalające sprawdzić wymiary. Dobrze jest przed dokonaniem zakupu umywalki i baterii sprawdzić czy oba te produkty są kompatybilne.
4. Lustro od blatu z umywalką.
Słysząc od klientów pomysł na to rozwiązanie mimo, że mamy świadomość że wielu z nich się z nami nie zgodzi zawsze uprzedzamy, że decydując się na lustro które będzie znajdowało się za umywalką i baterią ilość pracy związana z utrzymaniem czystości w łazience znacznie wzrośnie. Niestety w porównaniu do płytek na lustrze dużo bardziej widać wszelkie zacieki czy smugi. Generuje to codzienną potrzebę dbania o to by lustro nie zaszło kamieniem oraz wyglądało względnie estetycznie.
5. Płytki 3d docinane na rogach.
Aby dobrze zrozumieć naturę tego problemu zacznijmy od tego w jaki sposób płytki docinane są w narożnikach. Rogi dwóch stykających się płytek są cięte pod kontem 45⁰ tak by po połączeniu tworzyły estetyczny narożnik zafugowany tą samą szerokością co reszta łazienki. Gdy chcemy tą samą operacją przeprowadzić na płytkach 3d, czyli takich której powierzchnia jest nieregularna borykamy się z problemem nieregularnej fugi. Po docięciu płytki 3d pod kątem 45⁰ może zaistnieć sytuacja w której wypukłości krawędzi nie zgrywają się ze sobą pod względem wysokości co uniemożliwia zastosowanie fugi o tej samej szerokości. Finalny wygląd często zaskakuje klientów, którzy nie mogli dostrzec tego problemu na wizualizacji.
Mam nadzieje, że udało nam się zwrócić Państwa uwagę na tych kilka ważnych drobiazgów, które często stają niemałych problemem dla tych którzy muszą z nimi na co dzień
Piotr Tamborski
Kielce 13.01.2022